SIKÇA SORULAN SORULAR

ARADIĞIM ÜRÜNÜ EN KOLAY NASIL BULABİLİRİM?

Aradığınız ürünü üst menüde yer alan Makyaj, Cilt Bakımı, Aksesuar ana kategorileri aracılığıyla ya da yine menünün sağ üst tarafında yer alan arama alanında istediğiniz ürün ile ilgili anahtar kelimeleri yazarak hızlı bir şekilde arama yapabilirsiniz.

SATIN ALDIĞIM ÜRÜN BANA ULAŞMAZSA NE YAPMALIYIM?

Kargoya teslim edilmiş görünen siparişler 3 iş günü içerisinde size ulaşmadıysa, 0549 813 96 22 numaralı telefondan çağrı merkezimize ulaşarak ya da sitedeki ‘DESTEK TALEPLERİM’ formunu doldurarak bilgi isteyebilirsiniz. Ayrıca, size e-posta veya sms aracılığıyla ulaşan kargo takip numarasıyla, Yurtiçi Kargo web sitesinden siparişinizin durumunu kontrol edebilirsiniz.

HANGİ KARGO ŞİRKETİ İLE TESLİMAT YAPIYORSUNUZ?

Ciltperisin’de ürün teslimatı Yurtiçi Kargo ile yapılmaktadır. Size e-posta veya sms  aracılığıyla ulaşan kargo takip numarasıyla, Yurtiçi Kargo web sitesinden siparişinizin durumunu kontrol edebilirsiniz.

SİPARİŞİMDEKİ ÜRÜN BOZUK/KIRIK GELDİ NE YAPMALIYIM?

Siparişinizi kargo firmasından teslim alırken, mutlaka tüm ürünlerin eksiksiz ve hasarsız olduğunu kontrol ediniz. Eğer teslimat eksik veya hasarlı ise, tutanak tutarak kargonuzu teslim almayınız. Kargodan kaynaklanmayan hasar durumlarında çağrı merkezimizi 0549 813 96 22  numarasından arayarak ya da satis@nunaport.com adresine mail atarak bilgi verebilirsiniz. Ürününüzü faturanızla birlikte E-ticaret Departmanı / NUNAPORT ELEKTRONİK TİCARET HİZ. Ciltperisi / Kızılarık Mahallesi Köroğlu Bulvarı Yanık Apt. No:5 Muratpaşa / ANTALYA   adresine, Yurtiçi Kargo karşı ödemeli olarak gönderebilirsiniz. Gerekli incelemeler tamamlandıktan sonra size bilgi verilecektir.

KAPIDA ÖDEME İMKANI VAR MIDIR?

Evet, kapıda nakit ödeme imkanı vardır.

TAKSİTLE ÖDEME YAPABİLİR MİYİM?

27.09.2016 tarihinde 29840 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Banka Kartları Ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik’e göre kozmetik ürünlerinin kredi kartıyla gerçekleşen alımlarında taksit uygulanamayacağı hüküm altına alınmıştır. Bu sebeple 27.09.2016 tarihi itibariyle kozmetik ürün alımlarında kredi kartları ile taksitle ödeme yapılması mümkün değildir.

HANGİ ÜRÜNLERİ İADE EDEMİYORUM?

Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri

    • Ambalajı açılmamış
    • Denenmemiş

Kullanılmamış olmaları halinde iade edilebilir.

ALDIĞIM ÜRÜNLERİN FİYATLARINA KDV DAHİL MİDİR ?

Ciltperisi üzerinden satılan her ürünün satış fiyatına KDV dahildir.

SİPARİŞİM EKSİK GÖNDERİLMİŞ. NE YAPMALIYIM ?

Siparişinizi her zaman kargo görevlisinin yanında açın.

Paket içeriği eksik veya yanlışsa:

1. Kargoyu kesinlikle teslim almayın.

2. Kargo görevlisine “Hasar Tespit Tutanağı” tutturun.

3. Ürünü/kutuyu bu tutanak ve fatura ile birlikte Ciltperisi’ne geri gönderin.

4. Durumla ilgili iletişim kanallarından bizimle irtibata geçin.

MERAK ETTİĞİNİZ SORULAR İÇİN

İLETİŞİME GEÇİN

İLETİŞİM